موضوعات
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۵۱۹٫۳۲۹ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۲۳ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱۱۴
بازدید از این یادداشت : ۳٫۲۲۴

پر بازدیدترین یادداشت ها :

مسیح در  گفت و گوی دانشمندان

جنیفر گرین در صفحۀ نخست شمارهء روز چارشنبه 10 جنوری2007 /21دی 1358    روزنامهء شهر ما- اتاوا سیتیزن  می نگارد:

دانشمندان جهان شناختهء انجیلی بر آنند تا پروژۀ مسیح را به راه اندازند؛ پروژه یی که هدف از آن بررسی وجود تاریخی عیسی است.

            پروژه قرار است که کار را از نقطه یی که در سمینار مسیح  متوقف مانده بود از سر بگیرد و آن بررسی و راستیابی  گفتار ها و کردارهای مسیح در انجیل است.

            سیمینار مسیح در سالهای اخیر پویایی اش را باخته است اما [هرسال] در روز موعود به صورت منظم دویست دانشمند  گرد هم می آیند تا بحث کنند که آیا به راستی رفتار مسیح چنان بوده است که در انجیل آمده است؟

            دانشمندان  به روش استفاده از مهره ها  رای دادند. به این ترتیب که مهرۀ سرخ بردرستی، مهرهء  صورتی بر محتمل بودن، مهرهء خاکستری بر ممکن - تا غیر موثق بودن و مهرۀ سیاه بر ناممکن بودن. با این روش 82 در صد از گفتار و 84 در صد از کردار مسیح را [که در انجیل یاد شده]  ناموثق تا ناممکن یافته اند.

            مسیحیان محافظه کار و چندین دانشمند ازطیفهای مختلف از این گزارش به خشم آمده اند. برخی متألـّهین بر این باور اند که سمینار، دیواری میان ایمان و  خرد نهاده است، در حالی که دیگران در کلیسا های بیشتر لبرال می گویند سمینار با این بررسی باعث تقویت ایمانشان شده است.

ناتان بپ، سخنگوی کمیتهء دانش آزمایی دین (بررسی علمی دین)  گروه سرپرست کنفرانس در دانشگاه کالیفرنیا در این ماه گفت که پروژۀ مسیح  آنچه را که  سمینارمسیح دست از آن برداشته است روی دست خواهد گرفت. این کار آتش تازه یی بر موضوع خواهد دمید. ما در را بر روی آزاد پژوهی ( تحقیق آزادانه) نخواهیم بست.

            ر. جوزف هافمن رئیس کمیته و نویسندهء نبرد عادلانه و جهاد: خشونت در یهودیت، مسیحیت و اسلام می گوید:سمینار اصلی از دنبال کردن آنچه که مدارک به آن رهنمون شده اکراه دارد.

             او می گوید: هدف این نیست که ثابت شود که مسیح هرگز وجود نداشته است بلکه هدف به اقرار وجود زمینهء بررسی هدفمند در موضوع است.

            وقتی گفتار مسیح را سره ساختید ( زواید را برچیدید) و به 20 رساندید آن وقت  آدم [از شنیدن یا خواندن] آنها به شگفتی اندر می شود. افزون برآن،  سمینار در مورد به نگارش در آوردن موارد جدّی  اختلاف حتی در مورد همان تعداد هم  موفق نبود. در میان شرکت کنندگان کنفرانس از نامهای بزرگ می توان اینها را یاد کرد:

  • جیمز د. تبر رئیس بخش ادیان دانشگاه کارولینای شمالی و نویسندهء دودمان مسیح: بررسی نوین تاریخی  مسیح، خاندان سلطنتی او وتولد مسیحیت.
  • الن پگلز، استاد ادیان دانشگاه پرینستون، برنده جائزۀ راکفلرو فلوشپهای گوگنهایم و مک آرتر.
  • وان هاروی، استاد بازنشستۀ مطالعات ادیان دانشگاه استانفورد و نویسندهء  مؤرّخ و مؤمن.

  • جان دومینیک کراسن، عضوعالی سمینار.

            دو کانادایی نیز در کنفرانس مقاله خواهند داد: اندریو ریپن اسلامشناس در دانشگاه ویکتوریا و فلیپا کارتر از دانشگاه مک ماستر. 

            کنفرانس همچنان به اصل قرآن، اساطیر قرآنی و انجیلی و دگرگونیهای نوین در بررسی متون کهن و نقش شکاکیت در بررسی متون دینی  نگرش خواهد داشت.

            کمیتۀ بررسی علمی دین به هیچ مکتبی وابسته نیست بلکه یک پروژۀ مرکز تحقیقات، در امهرست، نیویورک است. گروهی که از سیکولاریسم، خرد، علوم و آزادی تحقیق دفاع می کند.

شهر اتاوا – 11 جنوری 2007

آصف فکرت

 

 

جمعه ۲۲ دي ۱۳۸۵ ساعت ۳:۳۷
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت

شهره
۱۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۵
با درود و سلام؛ وقتتان بخیر و شادی؛ من بی نهایت از مطالب فاضلانه و نکته سنجانه ی شما استفاده های پربار بردم؛ بهروز و تندرست باشید؛ دست مریزاد
با سلام و با سپاس و احترام. خوشحالم که این کلمات توانسته است رضایت برخی از خوانندگان گرامی را فراهم نماید. مجدداً از یادآوری و حسن نظر شما ممنونم با احترام مجدد